Joo Ji Hoon Türkiye Fan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Joo Ji Hoon Türkiye Fan

Joo Ji Hoon Türkiye Fan Kulübü

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!!

2 posters
YazarMesaj
_smyye_

_smyye_

Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!! Empty
MesajKonu: Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!!   Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!! Icon_minitimePerş. Şub. 12, 2009 10:44 pm

Adı: Saraydaki mücevher / Dae Jang Geum
Yayınlandığı kanal:MBC
Yıl: 2003
Oyuncuları:
Lee Young-ae
Ji Jin-hee
Park Eun-hye
Hong Ri-na
Im Ho Lim
Hyeon-sik
Geum Bo-ra
Yang Mi-kyeong
Kyeon Mi-ri
Jo Kyeong-hwan
Lee Hee-do
Yeo Oon-ke
Park Jeong-soo

Açıklama :

14 ocak 2008 den itibaren Türkiyede (TRT 1)de yayınlanmış olan Saraydaki mücevher (Dae Jang-geum) 2003 Güney Kore yapımı bir televizyon dizisidir.

Kısaca Özet:

Joseon Hanedanının Vakayinamesinden yola çıkılarak oluşturulmuş olan hikaye Kore’nin ilk bayan saray hekimi Jang-geum (Cangema / Lee Young-ae) üzerine odaklanmıştır. Kore kültürü, Kore saray mutfağı ve tıbbının gözler önüne serildiği dizide ana tema Jang-geum’un sebatıdır.

Joseon Hanedanlığındaki Korede Kral Seongjong, Kral Yeonsan-gun ve Kral Jungjong’un saltanatları sırasında geçen hikaye o zamanlar veliaht prens olan Kral Yeonsan-gun’nun Kraliçe Yun’u kralın emri üzerine zehirletmesi ile başlamaktadır.

Kısa süre sonra yaşamış olduğu bu psikolojik sıkıntıdan dolayı Seo Cheon-soo istifa eder. Dışarıda bunlar yaşanırken saray mutfağında mutfak leydisi olan Park Myeong-yi, Leydi Choi yu Ana kraliçenin yemeğine zehir atarken görür ve durumu üst mutfak leydilerine bildirir. İşi asıl yaptıran üst mutfak leydileri ise Park Myeong-yi’ye iftira atarak kendi prosedürlerine göre onu zehir içmeye zorlarlar. Park Myeong-yi nin saray mutfağındaki en yakın arkadaşı olan mutfak leydisi Han zehir içine gizlice panzehirini de katar ve Park’ın kurtulmasını sağlar. Kurtulmasında emeği geçen saray muhafızı Seo ile kısa süre sonra evlenen Park saraydan uzakta ölü sanıldığı gizli bir yaşama başlar. Seo ve Park bir süre sonra çocuk sahibi olurlar ve
kızlarına Jang-geum adını verirler.

Kral Yeonsan-gun’un 1504 yılında annesinin cinayetini aydınlığa kavuşturmak için başlattığı çalışma sırasında Seo ile ailesi bulunur. Jang-geum’un herkesin içerisinde ailesinin düşük bir sınıfa mensup olmadığını, babasının saray muhafızı olduğunu söylemesininde bu ortaya çıkışta etkisi büyüktür. Jang-geum ve annesi kaçma fırsatı bulmuş olsalar da Seo’um yakalanır. Kaçış sırasında düşmanları tarafından yaralanmış olan Park ölümünden önce Jang-geum’a saray mutfağının baş kahyası olmasını ve hikayesini kayıt defterine yazmasını vasiyet eder, ancak bu şekilde onuru kurtulacaktır.

Başından geçen küçük birkaç macera sonrasında Jang-geum saray mutfağına girmeyi başarır. Yeteneği, iyi kalpliliği, kararlılığı, cesareti ve merakı ile kısa zamanda fark edilen Jang-geum daha sonraları annesinin en yakın arkadaşı olduğunu öğrendiği saray leydisi Han’ın baş kahya olmasına yardım eder. Ancak bu durumda rahatsız olan Leydi choi, yeğeni Geum-yeong ve abisi olan tüccar Choi Pan-sul’un kurmuş oldukları tuzağa düşerler ve vatana ihanet suçundan leydi Han ile beraber Jeju adasına gönderilir. Jeju yolunda bitkin düşen leydi Han ölür ve Leyci Choi mutfak baş kahyasının yerine geçer.
Jeju adasında suçlu olarak bulunduğu dönemde birçok kez kaçmayı denese de başaramayan Jang-geum başlarda tutuklu olduğunu düşündüğü ama daha sonradan adanın en ünlü hemşiresi olduğunu öğrendiği Jang-deok ile tanışır. Tanışmaları çok sıcak bir ortamda olmasada Jang-deok sayesinde Jang-geum başarılı bir hemşire olabilirse saraya tekrar girebileceğini öğrenir. Başarılı bir hemşire olabilmesi için öncelikle kalbindeki nefreti iyileştirmesi gerektiğini söyleyen Jang-deok un yardımları ve dersleri ile Jang-geum hemşire olmaya kendini adar ve sonunda tekrar saraya girmeyi başarır.

Bu sırada ise Leydi Choi saray sekreteri, yeğeni Geum-yeong ise baş kahya olmuştur. Saray mutfağında bulunduğu sırada Jan-geum un en yakın arkadaşı olan Yeon-seng ise kralın cariyesi olmuştur ve sekizinci kraliçe olacaktır. Bu sırada tifo hastalığı olduğu teşhisi konulan kralın tifo değilde behçet hastalığına yakalanmış olduğunu söyleyen Jang-geum doğru bir teşhis koyar ve sarayda başlayan sorgulama sonucunda Leydi Choi nin vermiş olduğu emirler ve sarayda dönen entrikalar gün ışığına çıkar ve bu durumda Choi ailesinin yıkımı ile sonlanır.

Kraliçenin rahminde ölü bir bebek olduğu teşhisini koyması ile kraliçenin hayatını kurtarması, ardından uzun zamandır kronik olarak devam eden kralın hastalığının temel sebebini bulması ve tedavi olmayı kabul etmeyen ana kraliçeyi tedaviye ikna etmiş olması ile geçen sürede sarayın en iyi sağlık memuru olarak tanınır Jang-geum.

Bu olaylar gelişirken Jang-geum’a aşık olan Kral, onun kalbinin tıpta olduğu gerçeğini görünce Jang-geum’u cariyesi yapmak fikrini unutur. Jang-geum’u yanında tutmak ve başarısının tanınması için ona adından önce gelecek olan ve büyük anlamında olan “Dae” ünvanını ve üçüncü dereceden memur pozisyonunu vererek onu şahsi hekimi yapar. diğer bir yandan saray kabinesinin de bir parçası olmuştur artık.

Geçen zaman içinde kralın hastalığı ciddi bir duruma gelmiştir. Artık akapunktur ve ilaçlar etkisizdir. O zaman zarfı için devrim sayılacak olan ameliyat fikrini sunar Jang-geum ancak kralın kanının akıtılamayacak kadar kutsal oluşu ve eğer ki ameliyattan sağ çıkamaz ise Jang-geum un da idam edileceğini düşünen kral onu korur ve saraydan uzaklaştırır. Jeong-ho ile bir araya gelerek kaçmalarına izin verir kral. Artık evlenmişlerdir ve sekiz yıldır kızları ile mutlu yaşmaktadırlar. Kralın ölümünden sonra aleyhlerine konuşanlar tarafından arandıkları için yersiz yurtsuz yaşamaya başlamışlardır ama her gittikleri yerde Jang-geum yine insanlara yardım etmeye devam etmiş ve hekimlik yapmıştır.

Ancak izleri bulunur ve saraya dönmeleri emri verilir. Aradan geçen zamanda muazzam bir güce sahip olmuş olan kraliçe Munjeong tarafından ceza verilmek değilde eski mevkileri ve itibarları verilir. Geriye döndüklerin tüm arkadaşlarını yüksek mevkilerdedirler ve sarayda Choi ailesinden hiçbir iz kalmamıştır. Hikaye Jang-geum un köylü bir kadına ilk defa sezaryen ameliyat yapması ile sonlanır…..
http://www.aslienver.9forum.biz
dilruba
Admin
dilruba

MesajKonu: Geri: Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!!   Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!! Icon_minitimeCuma Şub. 13, 2009 5:24 pm

paylaşım için teşekkürler Smile
http://joojihoontr.forummum.com
_smyye_

_smyye_

MesajKonu: Geri: Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!!   Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!! Icon_minitimeCuma Şub. 13, 2009 5:29 pm

dilruba demiş ki:
paylaşım için teşekkürler Smile

bişe değil canım Very Happy
http://www.aslienver.9forum.biz

Saraydaki Mücevher Tanıtım..!!!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Goong S Tanıtım !!
» ''I'm sorry I love you'' Tanıtım!
» Full House Tanıtım...!!
» Sarayın Rüzgarı (Tanıtım)